Povídačky

Pec pod Čerchovem

Thumbnail imagePec pod Čerchovem je malebná víska ukrytá v Českém lese nedaleko Klenčí pod Čerchovem. Vesnice byla pravděpodobně založena v 16. století na úpatí nejvyššího vrcholu Českého lesa Čerchova (1042 m.n.m). První jistá zmínka o ní pochází z roku 1652, kdy zde byla vybudována vysoká pec a huť na zpracování rudy pod panstvím později nechvalně známého Lomikara. Prvními usedlíky byli právě hutníci pracující na vysoké peci. Tehdy se zde zvalo latinsky Officina Ferea (železářská dílna) a německy Hochofen (vysoká pec). Na začátku 18. století je výroba železa zastavena a vysoká pec rozbořena. Dnes ji již připomíná pouze želený kříž vykovaný z poslední tavby umístěný na návsi. Dvorním dekretem Františka II. byla roku 1808 povolena stavba sklářské hutě a o dva roky později, roku 1810 byla zahájena výroba. Výroba skla se v Peci držela až do roku 1860. V této době měla Pec 51 domů a 545 obyvatel, jejichž hlavní obživou se stala od jara do podzimu práce v lese. Přes zimu pak v chalupách vyráběli kuchyňské a hospodářské nářadí, dřeváky, atd. Podle vyprávění se Pecáci stali mistry v řezbářství v tomto kraji. Na začátku 20. století, kdy se začal rozvíjet turistika, stala se Pec vyhledávaným místem. Jejími pravidelnými návštěvníky zvučných jmen byl například polární cestovatel Běhounek nebo nezapomenutelný filmový Kristián herec Oldřich Nový a z dam herečka Lída Baarová. Malíř Josef Špillar si zde dokonce v roce 1902 postavil vilu. Zamiloval si chodský kraj natolik, že stal jeho ráz a život Chodů ústředním tématem jeho tvorby. Dokonce si nechal postavit pojízdný ateliér, aby mohl tvořit přímo v přírodě. Sám o Peci a jejím okolí mluvil takto: „Je tu krásně, jak jen v září bývá, když se vydaří. Slunce svítí a je teplo, které unavuje. Ticho je venku v přírodě. Předzvěst usínání.“

Dnes můžete při procházce vesnicí objevit nedávno zrekonstruovanou kapli sv. Prokopa vystavenou v roce 1909, Dřevorubecké muzeum, Hasičskou zbrojnici a kochat se pohledem na mnoho krásných chalup připomínající venkov začátku 20. století.

Ze života Pece

Alfons Mucha a hasiči z Pece pod Čerchovem

Pobyt v Peci pod Čerchovem vynesl rodině Muchových pověst pochybného fotografa. Z New Yorku si přivezl na tehdejší dobu moderní fotoaparát Kodak, skládací, v koženém pouzdře na svitkový film. V té době pořádali pecáčtí hasiči veřejné vystoupení a Mucha se nabídl, že celou slávu vyfotografuje. Hasiči lezli na žebříky, zaujímali odvážné pozice, tahali hadice, jen aby aparát zachytil v těch nejdramatičtějších okamžicích. Když ale mistr film vyvolal, nebylo na něm nic. Při fotografování zapomněl odvíjet. Celý zničený ujišťoval netrpělivé hasiče, že snímky budou, ale nakonec bez vysvětlení z Pece odjel. A tak se fotografií od mistra malířského umění, Alfonse Muchy, hasiči z Pece nikdy nedočkali.